Chłodna elegancja skandynawskich dodatków
W związku ze swoją nazwą, styl skandynawski, wielu osobom kojarzy się jednoznacznie z zimną i niedostępną Skandynawią. Nie oznacza to jednak, że wnętrza urządzone w tym stylu pozbawione są cieplej przytulności. Kluczem jest dobranie odpowiednich dodatków.
Styl skandynawski jest harmonijny, stonowany i pełen przestrzeni. Przestronność wynika w głównej mierze ze zwiększonej potrzeby doświetlenia wnętrz. To właśnie w wyniku bardzo ograniczonego dostępu do światła naturalnego, wynikającego naturalnie z szerokości geograficznej, na której znajdują się kraje skandynawskie, styl ten charakteryzuje się całkowitym niemalże brakiem jakichkolwiek zasłon w oknach. Jeżeli jakaś rodzina decyduje się już na zastosowanie zasłony w oknie to jest to przeważne lekka, krótka, ażurowa firanka wykonana z naturalnego materiału. Dodatkowo styl skandynawski wyróżnia się umiarem w umeblowaniu oraz ekologicznymi rozwiązaniami.
Wystrój i kolory
Barwą wiodąca w stylu skandynawskim jest kolor surowej bieli, który rozjaśnia i powiększa optycznie wielkość pomieszczenia. Obok bieli pojawiają się kolory typowo ekologiczne, czyli kolory drzew, ziemi i piasku. W przypadku chęci zaakcentowania wybranego miejsca używany jest mocniejszy akcent, którym bywa odpowiednio dobrany mebel np. kolorowy fotel. Dużej łagodności pomieszczeniom dodają naturalne tkaniny z lnu, bawełny i wełny zastosowane np. w ozdobnych poduszkach czy pledach.
Meble
Meble stylu skandynawskiego to przede wszystkim prostota i funkcjonalność używania. Materiałem, z którego są wykonane oczywiście nie może być nic innego jak drewno, ewentualnie ekologiczna sklejka. To proste i klasyczne przedmioty ukazujące przyjaźń ze środowiskiem naturalnym. Szczególnie ważnym elementem umeblowania wydaje się być duży stół stanowiący centrum życia rodzinnego.
Dodatki
Jest ich raczej niewiele a jeżeli już są stosowane to mają one raczej charakter typowo praktyczny. Najczęściej bywa to tradycyjne rękodzieło w formie dywaników i koronek wykonanych oczywiście z naturalnych tkanin oraz duża ilość świec i lamp oraz luster wzmacniających odbicie światła. Doskonałym dodatkiem jest stary piec kaflowy lub nowoczesny kominek posiadający zdobienia drewnem czy też innego rodzaju naturalnym materiałem.
Styl skandynawski doskonale sprawdza się w małym i słabo rozświetlonym mieszkaniu. Naturalnie nie stoi nic na przeszkodzie żeby design tego stylu wprowadzić także do dużych domów. Szczególnie, że styl ten doskonale sprawdza się zarówno w starym budownictwie, odnawianych loftach, jak i w nowoczesnych mieszkaniach.