Urban gardening, czyli ogród w wielkim mieście
Miejskie ogrody cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko upiększają krajobraz, ale pozwalają cieszyć się własną, zdrową żywnością. O tym jak stworzyć własny kawałek zieleni w mieście podpowiadają styliści z MyBaze.com.
Urban gardening to zjawisko polegające na zagospodarowaniu miejskich nieużytków i stworzenie z nich miejsca przeznaczonego na przykład do hodowli roślin czy warzyw. W inicjatywę wpisują się od lat znane instytucje kultury, a nawet same władze miast. Słynne Museum of Modern Art w Nowym Jorku urządziło na swoim dachu ogród, gdzie nowojorczycy mogą zasadzić własne zioła. W Berlinie funkcjonuje wielki miejski ogród, z którego owoców mogą korzystać sami mieszkańcy. Największą furorę robią jednak oddolne inicjatywy lokalnych społeczności. A takie powstają już w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Krakowie czy Wrocławiu.
Wielu mieszkańców miast ubolewa, że nie ma własnego kawałka ziemi, na której mogliby stworzyć mały, przydomowy ogródek. Wbrew pozorom wystarczy bardzo mały balkon, a nawet zwykłe okno czy kawałek zieleni na osiedlu, by stworzyć prawdziwy raj z własnoręcznie zasadzonymi warzywami i ziołami.
W Stanach Zjednoczonych i krajach zachodniej Europy najpopularniejszymi przykładami działań wpisujących w trend urban gardening są po prostu… kwiaty doniczkowe. Nie chodzi jednak o posiadanie jednego kaktusa, lecz tworzenie całych kompozycji roślin, ziół czy warzyw, które można później wykorzystać w kuchni. Młode marki z MyBaze.com pokazują, że miejski ogródek można tworzyć w ciekawych formach.
FOR.REST to ręcznie malowane doniczki ceramiczne w różnych rozmiarach i kształtach. Dodatkowo swoimi często zabawnymi wzorami wprowadzają w dobry nastrój. Z kolei oryginalne, kolorowe akcesoria do ogrodu wykonane z… przetworzonych butelek po mleku proponuje Loll Designs. Nazwa marki pochodzi od słowa „lollygag”, które oznacza słodkie lenistwo. Donice Loll to propozycja dla osób lubiących dobre wzornictwo oraz kreatywne i ekologiczne rozwiązania. Donice w orzeźwiających kolorach pozwalają na tworzenie małych balkonowych ogrodów w wymarzonej gamie kolorystycznej.
Zamiast klasycznych doniczek można w domu czy na balkonie wykorzystać bardziej kreatywne rozwiązania. Zielnik od młodej polskiej marki Witamina D to składane na płasko sakwy, uszyte z wodoodpornej, bardzo trwałej tkaniny. Na dnie posiadają specjalny otwór do odprowadzenia wody, dlatego można bezpośrednio w nich zasadzić np. zioła. Zielniki mogą być też osłonkami dla nieatrakcyjnych donic. Są odpowiednie do domu, jak i do ogródka.
Zarówno w małych wnętrzach, jak i na balkonach idealnie sprawdzą się wiszące doniczki Bosske Sky Planter stworzone przez nowozelandzkiego projektanta Patricka Morrisa. Zbiorniki zamontowane w doniczkach dostarczają roślinom wodę stopniowo, dzięki czemu zasadzone zioła czy kwiaty są łatwe w pielęgnacji. Wypadnięcie roślin z doniczki uniemożliwia specjalna siatka zamontowana w środku. Prosta aranżacja roślin pod sufitem potrafi wyczarować wiszące ogrody w nowoczesnym stylu, robiące imponujące wrażenie.
Dla osób pragnących wyjść bardziej w miejską przestrzeń, np. tworząc wspólnie z sąsiadami ogródek na osiedlu, sprawdzą się nieco większe formy. Donica „…Trzy” od marki BG Designs powstała z myślą o miłośnikach zieleni, którzy chcą tworzyć kompozycje kwiatowe. Wykonana z komponentu cementowego, dodatkowo zbrojona włóknem szklanym jest bardzo trwała, a do tego mrozoodporna i odporna na warunki atmosferyczne, jak i mechaniczne np. szorowanie.
Wbrew powszechnym opiniom własne zioła czy warzywa można zasadzić o niemal każdej porze roku. W przydomowych mini-ogródkach najlepiej sadzić obok siebie rośliny, które owoce wydają w różnych porach roku. Dzięki temu będą cieszyć oko i naszą kuchnię przez cały rok.