Pomysł na… mikroapartamenty
Jak z małego mieszkania, kawalerki zrobić przestrzeń wygodną, funkcjonalną i nowoczesną? Niewielkie mieszkania mają swój urok – są przytulne, ciepłe oraz sprzyjają spędzaniu czasu wspólnie z innymi domownikami. O tym jak dużym wyzwaniem jest zaprojektowanie małej przestrzeni, najlepiej wiedzą architekci z THE SPACE, którzy zaprojektowali mikropartamenty o powierzchni od 12 do 20 m².
Mikroapartamenty powstają w zachodnich metropoliach od lat. Prawdopodobnie najmniejsze mieszkanie na świecie znajduje się w Rzymie, tuż obok Panteonu. Jego powierzchnia to 7 mkw. Na tej niewielkiej przestrzeni udało się zmieścić kuchnię, sypialnię i łazienkę. Włoski architekt Marco Pierazzi, który je odkrył, kupił i urządził, zaprojektował je tak, że da się w nim ponoć normalnie żyć. W Japonii do perfekcji opanowano urządzanie idealnie funkcjonalnych lokali (koniecznie z osobnymi toaletami i łazienkami) o aż absurdalnie niewielkich metrażach.
W Polsce buduje się je od niedawna, ale cieszą się dużym wzięciem wśród kupujących. Jest to świetna inwestycja na lata i idealna przestrzeń dla singla, czy też studenta. Interdyscyplinarne biuro projektowe THE SPACE stanęło przed nie małym wyzwaniem zaprojektowania tak małych przestrzeni, które musiały być funkcjonalne i jednocześnie nowocześnie urządzone.
„Projekt wnętrz mikroapartamentów o powierzchni między 12 a 20 m², z przeznaczeniem na wynajem dla młodych osób w inwestycji mieszczącej się w Gdańsku, to jeden z ciekawszych projektów w naszej pracowni Wymagający, aby na tak małych metrażach zachować pełną funkcjonalność przestrzeni, jednocześnie dbając o jej estetykę i ergonomię. Interesujący, gdyż pozostawiono nam wolną rękę w doborze stylu i formy projektowanej przestrzeni” mówi Dorota Maksymowicz, architekt i właściciel interdyscyplinarnego biura projektowego THE SPACE.
A jakie są mikropartamenty projektu THE SPACE? Niewielki aneks kuchenny, szafa, łóżko, biurko i mała łazienka, dwuosobowa sofa z funkcją spania a wszystko na kilkunastu metrach kwadratowych. Nowocześnie urządzone dzięki połączeniu bieli z drewnem. Architekci postawili na prostotę i wielofunkcyjność rozwiązań. Każdy metr tej przestrzeni został odpowiednio zagospodarowany, ale nie mamy przy tym efektu zagracenia.
Mikroapartamenty to świetne rozwiązanie dla osób, które stawiają pierwsze kroki w dorosłości. Każdego roku ilość takich inwestycji w miastach rośnie. Gdańsk, Wrocław i Lublin to tylko kilka przykładów gdzie możemy je znaleźć.
Mikroapartamenty: Gdański Oxford, http://gdanskioxford.pl/