Eko styl we wnętrzu, czyli w zgodzie z naturą
Styl eko można skojarzyć ze stylem rustykalnym, jednak w obecnych trendach i designie podążamy z duchem czasu, dlatego naturalne, ekologiczne akcenty powoli wkradają się w styl klasyczny i nowoczesny. W dobie sztucznego tworzywa i zimnych wnętrz coraz częściej pojawia się potrzeba obcowania z naturą. Stres, szybkie życie, mózg atakowany ogromną ilością informacji w ciągu dnia sprawia, że szukamy miejsc, które dadzą nam ukojenie.
Kierunek Ekologia
Ekologię lubimy łączyć z różnymi rzeczami, również z aranżacją wnętrz. Jest to oczywiście myśl ideologiczna, przynależność do natury i potrzeba odpowiedzialności za powstrzymanie degradacji świata. Recykling, segregacja śmieci, ekologiczne farby do wnętrz i naturalne impregnaty do drewnianych mebli to kwestie bardzo znaczące dla osób obierających ekologiczny kierunek działania.
Harmonia wnętrza
Jak uważa Katarzyna Kuźma, właścicielka Le Pukka Concept Store „W eko stylu najważniejsza jest nieprzesadzona bliskość przyrody, harmonia, kolory ziemi, ekologiczne rozwiązania techniczne, które przenikają się z nowoczesnym wnętrzem. Spokojna paleta barw i tradycyjne materiały. Odcienie szarości, biele, beże, brązy i łagodna zieleń”.
Naturalny minimalizm
W minimalistycznych wnętrzach bardzo łatwo wprowadzić akcenty związane z ekologią i naturą. Drewno to bardzo wdzięczny materiał. Idealnym rozwiązaniem przy zachowaniu aktualnych trendów są drewniane stoły przełamane surową podstawą ze stali. Abażury lamp z materiałów z recyklingu lub o drewnianej podstawie. Dla wprowadzenia akcentów natury warto wykorzystać również tkaniny wykonane z lnu, bawełny oraz juty. Bardzo modne drewniane lub rzymskie, materiałowe rolety. W kuchni oprócz drewna możemy wprowadzić surowy, ale mocno związany z naturą kamienny blat z marmuru, granitu lub bazaltu. Świeże zioła w glinianych donicach i rośliny to idealne dopełnienie naszej ekologicznej kuchni.
„Tak jak środowisko, las i otaczająca nas przyroda nie lubi chaosu, tak i wnętrza w stylu eko mają mniejszą tolerancję na eklektyzm. Wnętrza minimalistyczne o prostej formie, tradycyjnych materiałach i z akcentami natury to harmonia i spokój aranżacji” dodaje Katarzyna Kuźma.
Prostota w urządzaniu
Do wnętrz najlepiej wybrać meble o delikatnych liniach i prostocie wykonania. Choć wnętrza ekologiczne to jeszcze nisza, już pojawiają się bardzo kreatywne projekty takie jak: stoliki-pieńki o naturalnych kształtach pnia, rattanowe stoliki, plecione wykończenia krzeseł czy foteli.
Nie możemy zapomnieć o naturalnym oświetleniu wnętrz i odsłonięciu maksymalnie okien, im mniej zasłon i rolet, tym więcej wpuścimy ekologii do mieszkania.
Przestrzeń w mieszkaniu jest najważniejsza i nawet w małych pomieszczeniach warto ograniczyć meble do minimum. Skupić się na najważniejszych i zainwestować w te o wysokiej jakości wykonania i dobrych materiałach.
Idea ekologii towarzyszy nam w różnych dziedzinach życia, warto więc wprowadzić ją w życie codziennie, zaszczepić w sobie myśl ekostylu, a wnętrze z czasem stanie się naturalnie przyjazne środowisku przez tworzących je mieszkańców.
Tekst i zdjęcia: Le Pukka Concept Store