Zmywalne graffiti w porcie rybackim
Niemiecki artysta Klaus Dauven we współpracy z firmą Kärcher stworzył unikatowe dzieło. Na ścianie znajdującej się w porcie w malowniczym leżącym na południu Francji miasteczku Sète powstało zmywalne graffiti.
Dzieło przedstawiające trzy ważne dla lokalnej społeczności postaci powstało bez użycia jakichkolwiek farb. Namalowano je…urządzeniem wysokociśnieniowym. Ta metoda tworzenia obrazów nazywana jest „odwróconym graffiti” i polega na tworzeniu obrazu poprzez usunięcie zabrudzeń takich jak porosty, osad, mech etc. z części powierzchni i pozostawienia ich na wybranych przez artystę fragmentach ściany. W ten sposób, poprzez wymywanie urządzeniem wysokociśnieniowym, na zabrudzonej ścianie powstać może dowolny obraz.
Bogata i długa historia tego pięknego portowego miasteczka zainspirowały artystę, ponieważ jako temat swego dzieła wybrał trzy postacie związane z rybołówstwem i z historią Sete.
Historia miasteczka sięga XVII wieku. Saint Louis, romantyczne molo o długości 650 metrów zostało zbudowane w 1666 roku i było pierwszą budowlą w mieście Sète.
Podczas prowadzenia prac nad obrazem i równoczesnych prac porządkowych na słynnym molo w miasteczku odbywał się najsłynniejszy we Francji festiwal żeglarski „Escale”:, podczas którego Sete odwiedziło bardzo wiele, ponad sto, pięknych jachtów i łodzi. Klimat wydarzenie doskonale wpisał się w prace nad obrazem i stał się idealnym tłem dla nowo powstałego w porcie działa sztuki.