Kärcher radzi jak szybko i efektywnie zorganizować porządki domowe u siebie i krewnych
Osoby starsze oraz niepełnosprawne zazwyczaj są wspierane w codziennych domowych pracach przez swoje dzieci lub innych krewnych. Dla opiekunów stanowi to nie lada wyzwanie, bo oznacza jednoczesne utrzymywanie porządku w dwóch gospodarstwach domowych. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka porad w jaki sposób zorganizować pracę aby jak najefektywniej poradzić sobie z tym zadaniem.
Porady ekspertów
Pomagając swoim rodzicom bądź dziadkom w sprzątaniu domu pamiętajmy o tym, że przez większość życia sami utrzymywali porządek w swoim gospodarstwie domowym, dlatego mają swoje metody i przyzwyczajenia. Chociaż niektóre z nich mogą wydawać się bardzo czasochłonne i nieefektywne z punktu widzenia opiekuna (który przecież ma jeszcze własny dom do posprzątania), nie powinno się ich na wstępie odrzucać. Starszym osobom należy dać możliwość powolnego i stopniowo przyzwyczajenia się do nowej sytuacji, bez traktowania ich metod z pobłażliwością – przecież dla nich przez wiele lat się sprawdzały.
Wskazówka 1
Mając dwa gospodarstwa domowe do utrzymania w czystości, kluczowym elementem jest odpowiednie zarządzanie czasem. Najlepiej ustalić jeden konkretny dzień w tygodniu i regularnie poświęcać w nim kilka godzin na sprzątanie. Kilka prostych sposobów może Ci pomóc w zorganizowaniu pracy tak efektywnie, jak to możliwe: zacznij od stołów, półek i parapetów czyli od góry, tak, żeby uniknąć opadania wzburzonego kurzu na już umyte powierzchnie. Następnie umyj podłogi, zaczynając od najbardziej czystego pomieszczenia, a następnie przechodź stopniowo do najczęściej używanych (np. korytarza lub kuchni). Pranie ubrań, jeśli tak wygodniej, możesz zrobić już w domu, razem z własnym praniem. Kierując się taką sekwencją czynności zaoszczędzisz dostatecznie dużo czasu, aby po sprzątaniu jeszcze wspólnie napić się kawy. Warto też ułatwić sobie pracę, korzystając z tych samych metod i urządzeń do czyszczenia różnych powierzchni. Parownicą SC 3 marki Kärcher możesz umyć kuchnię, łazienkę oraz podłogi w całym domu, dzięki wyposażeniu jej w odpowiednie dysze i akcesoria. To znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, a dodatkowo możesz ją użyć zarówno u siebie w domu jak i sprzątając u rodziców.
Wskazówka 2
Oprócz cotygodniowego sprzątania istnieją jeszcze prace które wykonuje się z mniejszą częstotliwością, jak np. pranie zasłon czy mycie okien. Do takich zadań możesz skorzystać z własnych urządzeń – np. myjka do okien (jak chociażby WV 2 plus marki Kärcher) tak samo dobrze sprawdzi się na Twoich oknach jak i w domu dziadków. Najpierw spryskaj szybę środkiem do mycia szyb, a następnie odkurz myjką, w ten sposób oszczędzając czas. Firanki i zasłony wstaw do pralki jeszcze przed rozpoczęciem sprzątania. Ustaw program do tkanin delikatnych z powolnym wirowaniem, a potem zawieś gdy będą jeszcze wilgotne – tym sposobem unikniesz prasowania.
Wskazówka 3
Osoby starsze i niepełnosprawne często mają problem z mobilnością, w efekcie czego niektóre trudno dostępne pomieszczenia są rzadko lub w ogóle nie używane. Niestety, nie oznacza to że przestaje się w nich gromadzić kurz. Dlatego, wspólnie z domownikami i po dokładnych ustaleniach z nimi, należy je porządnie posprzątać oraz przeorganizować. Na początek warto pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów – ale tylko za zgodą ich właścicieli! Nieużywane meble tapicerowane i łóżka można przykryć prześcieradłem, dzięki czemu kurz nie będzie na nich osiadał, a samo prześcieradło wystarczy co jakiś czas wytrzepać i wyprać. W miejscu otwartych półek lepiej sprawdzą się gabloty i zamykane szafki, które ochronią cenne pamiątki od pyłu. Regularne wietrzenie pomieszczenia zapobiegnie utrzymywaniu się stęchłego zapachu. Każde pomieszczenie w domu powinno być wietrzone co najmniej cztery raz dziennie.
W takich pomieszczeniach w powietrzu może unosić się dużo kurzu i rozwijać się grzyb oraz pleśń, zwłaszcza w starych dywanach. Takie zanieczyszczenia szczególnie źle wpływają na układ oddechowy, co może mieć negatywny skutek dla zdrowia osób starszych. Dla dokładnego odkurzenia dywanów i jednoczesnego oczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, warto zainwestować w odkurzacz z filtrem wodnym DS 5.800 marki Kärcher. Dzięki wielostopniowemu systemowi filtracji powietrze wylotowe jest oczyszczone nawet z mikroskopijnych cząstek brudu w 99,9%. Największe zanieczyszczenia zostają uwięzione w kąpieli wodnej, unoszące się nad nią cząsteczki kurzu wyłapuje zmywalny filtr pośredni, a mikrofiltr HEPA 12 zatrzymuje roztocza, ich wydzieliny, pyłki, zarodniki grzybów i inne cząsteczki o wielkości powyżej 0,3 μm.
Wskazówka 4
Od czasu do czasu pojawiają się zabrudzenia, które nie mogą czekać na regularne sprzątanie z pomocą krewnych. Dla przykładu, nikt nie lubi chodzić po okruszkach chleba, a schylanie się ze zmiotką i miotełką potrafi być dużym obciążeniem dla kręgosłupa. W takich chwilach dobrym rozwiązaniem może się okazać elektroniczna szczotka, na przykład K 55 plus marki Kärcher. Nie wymaga schylania się, a jednocześnie z dużą skutecznością zbiera zabrudzenia. Jest bezprzewodowa, dzięki czemu nie ma problemu z brakiem dostępu do gniazdka elektrycznego, oraz zawiera dodatkową szczotkę Pet do zbierania sierści psów i kotów.