Towarzyskie spotkania jadalnie
W każdym domu jadalnia to miejsce, które łączy życie rodzinne z towarzyskim. Kojarzona z dzieciństwa jako oddzielny, formalny pokój, dziś stała się przestrzenią otwartą i dużo bardziej przyjazną.
Przestrzeń uporządkowana
Jadalnia stanowi serce każdego domu. To tu spotyka się rodzina przy wspólnych posiłkach czy znajomi przy kieliszku wina. Odpowiednie zaplanowanie pomieszczenia, w którym stanie główny element – stół powinno być dobrze przemyślane. Wszystko zależy od powierzchni jaką się dysponuje. Jeśli jest to małe mieszkanie w bloku to cała przestrzeń będzie skondensowana, natomiast w dużych domach można wydzielić osobne miejsce bądź pomieszczenie na jadalnię. Ważne jest, aby było ono blisko kuchni i rozświetlone najlepiej naturalnym światłem. Istotnym elementem jadalni jest również kredens, który niezwykle ułatwia życie i zachowanie porządku gospodarzom. W nim można przechowywać zastawę stołową, obrusy, świece i wszystkie niezbędne akcesoria.
Klasyka jadalni
Jadalnia w klasycznym stylu to przede wszystkim elegancja przejawiająca się w każdym elemencie wyposażenia. Powinna być harmonijnie skomponowana, tak aby jej elementy się wzajemnie uzupełniały. Centrum stanowi drewniany, najlepiej owalny stół i krzesła. Mogą pochodzić z różnych epok, ale ważne aby do siebie pasowały. Nad stołem w centralnym punkcie powinien znajdować się żyrandol, który doda klasy całemu wystrojowi. Urządzając jadalnię w takim stylu warto również pamiętać o szczegółach wykończenia, czyli białych obrusach, świecznikach, serwetkach czy też obrazach i lustrach na ścianach.
Dotyk nowoczesności
Nowoczesny design jadalni przejawia się w grze kształtu, materiału i proporcji. W takiej jadalni wzornictwo zazwyczaj jest ascetyczne i pozbawione ozdobników. Panuje ogólna zasada „im mniej, tym lepiej”. Niewielka ilość sprzętów i mebli pozwala na utrzymanie porządku i harmonii. Cała przestrzeń jest praktyczna, wygodna a przy tym bardzo gustowna. Tu głównym elementem dekoracyjnym jest zazwyczaj forma i materiał mebli. Stoły mają proste kształty i są z reguły prostokątne, krzesła natomiast mogą wyróżniać się niestandardową formą czy materiałem.
Awangardowe spojrzenie
Odważne jadalnie charakteryzują się głównie zdecydowanym kolorem i niestandardowymi dodatkami. Przestrzeń jadalna jest zazwyczaj otwarta i połączona z inną częścią mieszkania. Mocne i zazwyczaj ciemne kolory są przeciwieństwem klasycznych stonowanych jadalni. Meble są awangardowe, często z połyskującego tworzywa, urozmaiconego matowymi elementami. Chrom, metal, skóra czy plastik są popularną częścią takich wnętrz. Wprowadzając dodatkowo kontrastujące dodatki np. dywan czy nowoczesny żyrandol, można podkreślić ciekawy i niebanalny wygląd pomieszczenia.
Moc koloru
Urządzając jadalnię należy przede wszystkim pamiętać o głównej funkcji, jaką ma spełniać, tak by jej użytkowanie niosło wiele radości zarówno domownikom jak i gościom. W tym przypadku odpowiedni dobór kolorów ma duże znaczenie. Kreuje on atmosferę i styl pomieszczenia. Na jego podstawie możemy stwierdzić czy wnętrze jest przytulne, chłodne, kameralne, eleganckie czy może awangardowe. Dobierając kolor ścian do mebli, należy pamiętać o wielkości jadalni. Ciemne meble najlepiej prezentują się w dużej przestrzeni. Nie wyklucza to jednak możliwości zastosowania ich w małych pomieszczeniach. Kontrast jest tutaj kluczem do sukcesu. Warto jednak pamiętać, że ciemne ściany w połączeniu z ciężkimi i masywnymi meblami dodają dramaturgii a także przytłaczają i blokują przestrzeń. W małych pomieszczeniach najlepiej do jasnego koloru mebli dopasować ciemniejszy odcień ścian. Zestawienie np. błękitu z bielą stworzy efekt otwartej przestrzeni. W klasycznych jadalniach zazwyczaj stosuje się monochromatyczne zestawienia barw. Wprowadza to ład i porządek a także dodaje elegancji całemu pomieszczeniu.
Wygoda kontrolowana
Bardzo ważna jest odpowiednia proporcja wielkości stołu do powierzchni pokoju tak, aby każdy użytkownik mógł wygodnie usiąść, a przestrzeń komunikacyjna umożliwiała obsługę wszystkich biesiadników. Swobodne przemieszczanie dookoła stołu zapewni odsunięcie go od ścian i mebli o ok. 45-60 cm.
Stół główny bohater jadalni
Stół jest najważniejszy w jadalni, dlatego powinien uwzględniać nasze potrzeby i preferencje. Do małych pomieszczeń warto zastosować rozkładany stół lub narożną ławę zamiast krzeseł, co wprowadzi bardziej domową atmosferę. Kształt stołu również zależy od wielkości jadalni. Okrągły dobrze wkomponuje się w dużą przestrzeń, stworzy domowy klimat i wprowadzi nieco ciepła. Kwadratowe modele rozkładane doskonale sprawdzą się w małych powierzchniach jadalnych.
Tekst: Katarzyna Siorek
Dobra decyzja
Decyzja o zakupie mebli do jadalni nie powinna być dokonywana w pośpiechu – przecież nie kupujemy ich co tydzień. Wybierając je uwzględnijmy nie tylko walory estetyczne, ale również cechy użytkowe, które zapewnią wygodę i komfort użytkowania. Trudno dopasować wysokość stołu do każdego członka rodziny, ale nie powinien sięgać nam wyżej niż do linii pierwszych dolnych żeber. Jednak stół to nie wszystko, należy zadbać jeszcze o krzesła. Ważna jest zarówno odpowiednia wysokość płaszczyzny siedziska, jak i wysokość oparcia. Odpowiednia konstrukcja krzesła pomoże w zachowaniu przybliżonych fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (lordozy i kifozy). Idealne krzesło powinno łączyć w sobie ergonomię, wygodę, trwałość, wysoką jakość zastosowanych materiałów oraz odpowiednią klasę wykonania.
Tekst: Klose