Styl Glamour dla dwojga
W jaki sposób stworzyć kobiece wnętrze glamour a zarazem takie, w którym odnajdzie się również mężczyzna niekoniecznie faworyzujący ten klimat? Ten cel przyświecał nam, gdy wraz z zespołem Excellent Design (Magdalena Woźniak, Joanna Czarowska-Sprawka, Kora i Dariusz Ziemniccy), zaczęliśmy pracować nad projektem, komponując barwy, projektując meble i elementy graficzne.
Glamour – dla niej
Galmour to od dłuższego czasu bardzo modny styl, choć niełatwy do jednoznacznego zdefiniowania. Nonszalancka elegancja, romantyczna subtelność i wszech otaczający blask z lekką nutą tajemniczości to podstawowe założenia, które udało nam się zrealizować dzięki wyjątkowym tapetom Ulfa Moritza, kryształowym lampom, błyszczącym powierzchniom szklanych stolików, lakierowanych mebli w kuchni, sypialni i łazience oraz lustrom – szczególnie w holu z lakierowanymi na czarno ramami. Glamour to także kolory. Czerń tańcząca z bielą przy lampce czerwonego wina to myśl przewodnia naszej koncepcji. Gra kolorami na wielu płaszczyznach pozwoliła nam osiągnąć wiele efektów przestrzennych w zależności od aktualnego punktu widzenia. Wzory z tapety imitujące strukturę piasku na satynowych panelach szklanych widoczne są jedynie pod pewnymi kątami i w odpowiednim oświetleniu, dzięki czemu pozwalają odkryć widzowi coś niemal tajemniczego. Zaskakujące są również krzesła w salonie, bo choć już z daleka widać ich smukłą sylwetkę, otoczoną chromowanymi profilami, to dopiero z bliska rozpoznajemy zatopioną w tworzywie prawdziwą koronkę.
Proste formy – dla niego
Ostudzić glamour tak, aby nie stracić jego charakteru, a zarazem pozwolić mężczyźnie „oddychać” to był kolejny cel, który postanowiliśmy osiągnąć, realizując projekt. Podążając w tym kierunku, kuchnię otwartą na salon zaprojektowaliśmy w minimalistycznie prostej formie w taki sposób, aby komponowała się z pozostałymi pomieszczeniami jako spójna całość. I tu również udało nam się osiągnąć efekt zaskoczenia – tym razem kolorami. Zainspirowani kolejną filozofią tego projektu pod hasłem Pozytyw&Negatyw, część kuchni widoczną od strony salonu ubraliśmy w kolor czarny. Natomiast widok kuchni od strony holu prezentuje ją w czarnej ramie otaczającej białe meble. W salonie proste formy białych sof także delikatnie studzą wnętrze, nie pozbawiając go charakteru. Pierwszoplanową gwiazdą sypialni jest szafa. Oczywiście nie mam na myśli lakierowanych frontów z kryształowymi gałkami, a fornirowany środkowy segment zabudowy z wkomponowaną wnęką na telewizor. Białe łóżko z wysokim zagłówkiem na tle czarnej tapety również tonizuje energetyczną pościel. Łazienka natomiast jest niemal surowa i tylko akcentami w postaci wazy z płatkami kwiatów, kryształowych gałek przy frontach szafek czy świec przypomina o romantycznym klimacie mieszkania.
Świetlne iluzje – dla dwojga
Niezmiernie ważnymi elementami, dzięki którym udało nam się osiągnąć zamierzone efekty, są w tym mieszkaniu konstrukcje kartonowo-gipsowe. Biała rama na tle czarnej tapety w salonie, konstrukcja pod sufitem w sypialni, podwieszane sufity w kuchni i łazience – to dzięki nim osiągnęliśmy dodatkowe efekty przestrzenne, to one pozwoliły nam na stworzenie kolejnych, niebanalnych scen świetlnych. Subtelnie wymykające się spod nich światło ledowe może być wyłączną aranżacją nastrojowego wieczoru lub tylko dodatkowym olśnieniem wśród reflektorów i kryształowych lamp. Wielopoziomowość światła nie tylko powiększa przestrzeń, ale przede wszystkim ją eksponuje.
Kompromis osiągnięty!
Podkreślenie klimatu glamour uszczęśliwi Panią domu, natchnie ją romantyzmem i wewnętrznym pięknem. Dla Pana domu, poza studzącymi glamour prostymi formami, oferujemy całą gamę oryginalnych rozwiązań i nowinek technologicznych. Ciekawostki, takie jak podświetlany drążek na wieszaki w szafie, czy zaprojektowane przez nas szklane panele na ścianach nad szafkami kuchennymi z dwukolorowym wzorem lakierowanym specjalną techniką osiągalną dla nielicznych szklarzy, to detale, którymi z satysfakcją będzie mógł się pochwalić prezentując mieszkanie gościom.
Kolor i blask
Połyskująca biel odbija czarne refleksy, czerń natomiast absorbuje światło – całość tworzy interesujące efekty wizualne. Duże płaszczyzny luster powiększają wnętrze. Nasycone kolory czerwonego wina ciekawie podkreślają i uzupełniają proste formy mebli. Materiały takie jak kryształ, szkło i lustra nadają lekkości kompozycji.
Neobarokowa koncepcja
Optyczna gra przestrzenią, element zaskoczenia widza i śmiałe kontrasty wprowadzają nas w świat, w którym sprzeczności łączą się w zabawie formami stylistycznie odległymi. Jednocześnie wielopłaszczyznowość i linearyzm to cechy współczesnego minimalizmu. W prezentowanej aranżacji przetworzony i przefiltrowany przez wpływy nowoczesnego wzornictwa styl barokowy, zyskuje nowy postmodernistyczny wymiar.
Wyjątkowe detale
W naszej kompozycji nie brakuje odważnych kolorów, starannie wybranych elementów dekoracyjnych, ciekawych rozwiązań oświetleniowych oraz oryginalnych, niepowtarzalnych obrazów, które powstały specjalnie dla tego wnętrza. Te rozwiązania dekoratorskie są niezbędne, aby mieszkanie posiadało „duszę”.
Tekst: Magdalena Woźniak, www.ExcellentDesign.pl
Zdjęcia: Piotr Ostrowski www.fotografia-architektury.pl