5 kroków do idealnej strefy prysznicowej
Bez względu na to, czy posiadamy pokój kąpielowy, czy niewielką łazienkę w bloku powinna być ona maksymalnie funkcjonalna i estetyczna. To przestrzeń, która oprócz swoich podstawowych funkcji takich jak zapewnienie higieny, dostarczać powinna także odprężenie i odpoczynek. Jedną z kluczowych stref w łazience jest ta z prysznicem, której odpowiednie zaaranżowanie doda energii o poranku, a wieczorem wyciszy przed snem. Poznaj 5 kroków do stworzenia idealnej strefy natrysku w swojej łazience!
Krok 1: Materiały do strefy mokrej
Nawet łazienka urządzona w zgodzie z najnowszymi trendami, nie będzie spełniać swojej funkcji, gdy zapomnimy o jej hydroizolacji. Takie zabezpieczenie przed wodą najbardziej newralgicznych miejsc zapewni nam swobodę korzystania z prysznica czy umywalki, bez obaw o pojawienie się grzybów lub pleśni. Sama farba odporna na wilgoć nie wystarczy. Zadbajmy o szczelność podłóg – szczególnie w okolicach, wanny, prysznica lub pralki – to miejsca szczególnie narażone na szkodliwe działanie wody. Niezwykle ważna jest również izolacja ścian. Często oprócz farby przeznaczonej do stref mokrych, używa się dodatkowych zabezpieczeń w postaci kafelków. Izolacja powinna wtedy zaczynać się już od podłogi a kończyć na wysokości kabiny. W przypadku wanny, wysokość zabezpieczenia powinna wynosić tyle, ile mierzy najwyższy domownik.
Krok 2: Brodzik pod podłogą
Idealna strefa to taka, która jest funkcjonalna i zachwyca swoją przemyślaną aranżacją. Prysznic z brodzikiem podpłytkowym to idealne rozwiązanie do niewielkich łazienek, w których każdy metr jest na wagę złota. Takie rozwiązanie nie zabiera cennej przestrzeni, a sprawia, że pomieszczenie staje się przestronne, minimalistyczne i niezwykle modne. Dodatkowym plusem brodzików znajdujących się pod podłogą jest to, że nie posiadają one żadnego progu, dzięki czemu zapewniają bezpieczne korzystanie ze strefy natrysku zarówno dzieciom, jak i osobom starszym lub niepełnosprawnym. I choć rozwiązanie to jest nieco droższe niż to z tradycyjnym, głębokim brodzikiem to korzyści z niego płynące są zdecydowanie warte swojej ceny.
Krok 3: Kabina prysznicowa
Idealna kabina prysznicowa to jaka? Przede wszystkim dopasowana do wnętrza – zarówno wielkością jak i funkcjonalnościami. Możemy w końcu wybrać baterię jedno- lub dwuskrzydłową, z drzwiami przesuwnymi lub otwierającymi się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Możemy też postawić na tę najbardziej tradycyjną, czyli półokrągłą albo zdecydować się np. na pięciokątną. Nie bez znaczenia pozostaje również sam materiał, z którego kabina została wykonana. Szkło powinno zostać pokryte specjalną powłoką hydrofobową, która sprawia, że na jego powierzchni nie osadza się woda, a przez to – nie powstają nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki. Dzięki takiemu rozwiązaniu kabina jest łatwa do utrzymania w czystości i nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych.
Krok 4: Funkcjonalna armatura sanitarna
W każdej strefie natryskowej jedną z głównych ról odrywa armatura sanitarna. Powinna ona spełniać kilka ważnych funkcji, by móc powiedzieć o niej, że jest idealna. Dobry zestaw natryskowy charakteryzuje się najwyższą jakością wykonania. Dzięki temu może w dobrym stanie funkcjonować naprawdę bardzo długo. – Oprócz wysokiej jakości surowców, niezwykle ważne dla dzisiejszych użytkowników są wszelkie funkcjonalności, które umilają nam czas pod prysznicem. Dziś zwykła deszczownica już nie wystarczy. Istnieją rozwiązania, które umożliwiają przeprowadzenie prawdziwego zabiegu odnowy ciała w domowym zaciszu. Oras Esteta Wellfit, dzięki specjalnemu przyciskowi znajdującemu się na panelu, uruchamia naprzemienną terapię ciepłymi i zimnymi strumieniami. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać możemy włączyć program regenerujący, relaksujący lub dodający energii. Każdy z nich został przygotowany przez specjalistów w swojej dziedzinie i różni się sekwencjami wypływu ciepłej i zimnej wody – mówi Joanna Gręda, ekspert marki Oras. Idealna armatura sanitarna to również taka, która pozwala nam dbać o środowisko, minimalizując zużycie wody. Niezbędny jest zatem aerator i możliwość regulacji ilości przepływającego surowca.
Krok 5: Akcesoria
To właśnie detale i wszelkie akcesoria tworzą strefę natrysku prawdziwie funkcjonalnym i przytulnym miejscem. Gdy posiadamy w domu dzieci lub osoby starsze powinniśmy zadbać o to, aby zarówno poza prysznicem, jak i we wnętrzu kabiny pojawiły się uchwyty zabezpieczające przed upadkiem. Konieczna będzie też mata antypoślizgowa. – Funkcjonalność strefy prysznicowej podnoszą również wszelkiego rodzaju półeczki i haczyki znajdujące się w kabinie. Takie dodatkowe miejsca na kosmetyki czy akcesoria do higieny osobistej pozwolą uporządkować przestrzeń i wprowadzić do niej harmonię. Niektóre modele baterii natryskowych posiadają w swojej konstrukcji wbudowaną powierzchnię, która może służyć jako półka (np. Oras Esteta, Oras Inspera). Takie rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością – radzi ekspert Oras.