Domowe SPA
Tradycja publicznych łaźni dawno odeszła już w zapomnienie i każdy najchętniej kąpie się w zaciszu własnego domu czy mieszkania. Co więcej, sama łazienka coraz bardziej zbliża się standardem do luksusowych gabinetów odnowy biologicznej. Okazuje się, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby w bardzo prosty sposób stworzyć klimat luksusowego kurortu SPA we własnej łazience, gdzie bez potrzeby rezerwowania długiego urlopu można cieszyć się chwilą relaksu po ciężkim dniu pracy i choćby na chwilę zapomnieć o stresie i codziennych obowiązkach.
Zmysł wzroku
Chcąc w pełni cieszyć się relaksem po ciężkim dniu, najlepiej zadbać, aby w łazience panował półmrok. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji będzie zastosowanie ściemniacza przy łazienkowym oświetleniu, dzięki czemu w kilka sekund można dostosować natężenie światła do swoich potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest także dodanie kilku zapachowych świec, dzięki czemu można nie tylko odpoczywać, obserwując grę cieni na ścianie, ale także zrelaksować się, przy pomocy wonnych olejków do aromaterapii wchodzących w skład większości zapachowych świec. Nie bez znaczenia dla wzroku jest także kolorystyka, dobrana tak, aby dać odpocząć zmęczonym oczom. Podczas relaksującej kąpieli najlepiej otoczyć się stonowanymi barwami oraz usunąć z pola widzenia wszystkie zbędne kosmetyki, które rozpraszają uwagę. Nie znaczy to jednak, że w łazience nie powinno być żadnych dodatków – wręcz przeciwnie: naturalne barwy i specyficzna faktura suszonych ziół w potpourri czy też kilka kamieni o nieregularnych kształtach zachęcają do relaksujących medytacji.
Nastrojowe rytmy
Najbardziej przyjazna dla odpoczynku jest chwila ciszy, jednak nie wszyscy lubią całkowity spokój. Muzyka jest jednym z nieodłącznych elementów terapii SPA. Z tego powodu warto zadbać, aby relaksującej kąpieli towarzyszyły leniwe rytmy spokojnej muzyki, wzbogaconej o dźwięki natury –np. szum potoku górskiego, bądź odgłosy morskich głębin i delfinów. Odprężeniu sprzyjają także chill-outowe rytmy, albo wypełniona przestrzennymi, elektronicznymi dźwiękami muzyka typu ambient. Nie ma chyba nic przyjemniejszego, niż przy ulubionych nagraniach cieszyć się wolną chwilą i choć na moment zwolnić tempo, rozkoszując się słodkim lenistwem, które coraz częściej staje się niemal luksusem. Chcąc w pełni docenić kąpiel w muzycznej oprawie, dobrym pomysłem będzie zastosowanie dodatkowych głośników, jeśli nie w łazience, to w jej pobliżu.
Smakowita kąpiel
Jednym słowem – czekolada. Czekolada poprawia nastrój oraz pamięć i nie ma chyba nic bardziej przyjemnego, niż zanurzenie się w gorącej kąpieli, z dobrą książką, lampką wina i odrobiną czegoś słodkiego. Wagę łazienkową naturalnie należy przestawić w inne miejsce, gdyż nie komponuje się ona z filozofią SPA oraz nie wpływa korzystnie na relaks i dobre samopoczucie. Zbawienne działanie wyciągów z kakaowca odkryli także producenci kosmetyków, którzy łączą je z bitą śmietaną, mlekiem, ekstraktami z gruszki, maliny czy migdałów. Okazuje się bowiem, że zawarta w ziarnach kakaowca kofeina ma pozytywny wpływ na modelowanie sylwetki: zarówno wyszczupla i ujędrnia ciało jak również pomaga w walce z cellulitem. Co ciekawe, ujędrnianie jest tylko jednym z wielu walorów czekolady i ziaren kakaowca. Oprócz wyszczuplania sylwetki zapewniają one także niemal natychmiastowe nawilżenie skóry, rozjaśniając ją i chroniąc przed przedwczesnym starzeniem, zaś zawarte w tym smakołyku mikroelementy wzmagają wydzielanie endorfin, które nie tylko zwalczają stres, ale także… uszczęśliwiają i poprawiają samopoczucie!
Przyjemność masażu
Dotyk to bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza część odnowy biologicznej: niemal 100% ciała człowieka jest wrażliwe na ten zmysł, dlatego jest to chyba najistotniejszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę tworząc własne, domowe SPA. Jeśli, więc nie ma w zasięgu ręki dobrego masażysty, warto zaopatrzyć się w wannę z hydromasażem. Na rynku istnieje szeroka gama tego typu produktów. Wanny z hydromasażem produkowane są w rozmaitych kształtach i z różną liczbą dysz oraz systemów sterowania. Wytwarza się je z akrylu oraz stali emaliowanej o grubości 3,5 mm, która jest w tej chwili bardzo modna ze względu na właściwości ekologiczne i użytkowe. Co jednak, jeśli łazienka została już urządzona i znajduje się w niej wanna z prysznicem, albo kabina prysznicowa? W takim przypadku, gdy plany nie obejmują większych zmian, najlepszą opcją będzie wymiana baterii prysznicowej na zestaw z hydromasażem: dzięki temu zamiast zwykłego podawania wody już w kilka sekund będzie można ustawić sobie lekki, ożywczy deszczyk, bądź mocny, stawiający na nogi strumień gorącej lub zimnej wody.
Tekst: Wojciech J. Osetkowsky