Gdy przecieka i chlapie, czyli awarie w łazience
Latem w szczególności doceniamy przyjemność kąpieli pod prysznicem, szukając ochłody pod zimnym strumieniem. Większe zużycie wody wiąże się z szybszą eksploatacją części armatury, a w rezultacie może przełożyć się na konieczność wezwania na pomoc hydraulika. Czy jest coś gorszego niż brak wody latem?
O najbardziej popularnych usterkach w łazience i o tym, jak im zapobiegać mówi Katarzyna Zaręba, ekspert z firmy Deante.
Lepiej zapobiegać
Cieknący kran, niedrożna kanalizacja, nieszczelna kabina prysznicowa – to najczęstsze problemy w łazience, z którymi możemy mieć do czynienia. Kiedy już dojdzie do awarii jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty, ryzyko zalania mieszkania oraz tymczasowy zakaz korzystania z łazienki. Dlatego zamiast walczyć ze skutkami przeciekającej armatury, lepiej zadbać o jej bezawaryjność. Ale jak to zrobić?
Po pierwsze montaż
To, czy instalacja hydrauliczna będzie działała poprawnie, w znacznym stopniu zależy od jej prawidłowego montażu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producentów w tym zakresie: użycia odpowiednich przyłączy, właściwego rozmieszczenia poszczególnych elementów oraz sugestii, co do stosowanych materiałów. Montaż możemy wykonać samodzielnie, ale lepiej powierzyć to profesjonalnej i sprawdzonej ekipie. Niemniej ważny jest wybór trwałych elementów, które objęte są długoletnią gwarancją producenta. Decydując się na baterię umywalkową, zwróćmy uwagę, czy jest ona wyposażona w głowicę ceramiczną (ta zapewnia największą trwałość i szczelność). Podczas montażu użyjmy specjalnych filtrów kątowych i uszczelek z filtrem siatkowym. Wybierając zestaw prysznicowy podtynkowy, sprawdźmy, czy posiada on system anti-calc. Ułatwia on pielęgnację i znacznie przedłuża żywotność dyszy, a my nie musimy obawiać się osadzania kamienia.
Po drugie konserwacja
Nawet prawidłowo zamontowana instalacja potrafi się psuć bez odpowiedniej konserwacji. Należy pamiętać, aby przynajmniej raz w miesiącu dokładnie wyczyścić aerator w baterii. Po rozkręceniu wystarczy opłukać sitko pod bieżącą wodą i usunąć ewentualne nieczystości. Powinniśmy także dbać o odpowiednią higienę kanalizacji. Gdy z rur zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach lub odpływ wody będzie utrudniony – jest to znak, że należy udrożnić syfon. Zazwyczaj wystarczy samodzielnie go rozkręcić i wyczyścić z zalegającego brudu, podkładając wcześniej miskę pod zlewozmywak. Środków chemicznych do udrażniania rur nie należy stosować zbyt często, ponieważ mogą powodować korozję.
Po trzecie pielęgnacja
Odpowiednia kosmetyka powierzchni armatury łazienkowej pozwala nie tylko cieszyć się jej pięknem, ale i przedłużyć jej trwałość. Niewielkie zabrudzenia wystarczy przeczyścić ciepłą wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Wszelkie silne chemiczne środki, które mają w składzie kwasy, alkohol czy związki chloru, potrafią trwale uszkodzić zewnętrzną powłokę zlewozmywaka czy baterii. Ważne jest także, aby nie stosować szorstkich gąbek, proszków i mleczek zawierających substancje ścierne. Osad z kamienia i rdzy najlepiej usunąć za pomocą roztworu octu spożywczego z wodą (w proporcjach 1:1).