Pierwszoplanowy aktor – stół
Nieważne czy jest duży czy mały, prostokątny, owalny czy okrągły. Najważniejsze, że jest! Stół, bo o nim mowa, to nieodzowny element każdego domu, najczęściej spotykany w kuchni.
Istotne zadanie
Kuchnia to idealne miejsce dla stołu. Pełni on w niej rozmaite funkcje. Często jest blatem roboczym służącym do przygotowywania posiłków, może służyć dzieciom do odrabiania pracy domowej, ale tak naprawdę najważniejszą jego rolą jest integrowanie domowników przy wspólnych posiłkach. To właśnie przy stole można spokojnie porozmawiać, pośmiać się, delektować śniadaniem czy pysznym deserem. To przy stole można wypić filiżankę ulubionej kawy lub po prostu posiedzieć ze znajomymi czy rodziną. Nie ma nic przyjemniejszego jak wspólne posiłki przy pięknie nakrytym stole, na którym tętni kulinarne życie domu.
Ważny rozmiar
Stół ma wiele twarzy. Jego wielkość i forma zależą od upodobań właścicieli, liczby domowników, stylistyki kuchni ale przede wszystkim od ilości miejsca, jaką możemy przeznaczyć na ten mebel. Inny stół bowiem wstawimy do obszernej kuchni, w której zaplanowana jest przestrzeń na strefę jadalnianą, inny natomiast w małej kuchni, w której liczy się każdy wolny centymetr. Jedno jest pewne, nawet w najmniejszym pomieszczeniu warto wygospodarować choćby odrobinę miejsca na mały stolik. Może on jednym bokiem stykać się ze ścianą, najlepiej jeśli będzie przymocowany na stałe. W ten sposób zaoszczędzimy cenną przestrzeń. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w kawalerkach i małych mieszkaniach, w których nie ma dużej liczy domowników. Dla singla lub pary taki stół w zupełności wystarczy. Inaczej spawa wygląda jeśli mamy liczną rodzinę lub do dyspozycji dużo miejsca. W takiej sytuacji możemy poszaleć z rozmiarem tego mebla i dostosować go do indywidualnych potrzeb. Co jednak zrobić jeśli mamy mało miejsca a kilkuosobową rodzinę? Wtedy warto pomyśleć o rozsuwanym stole, który na co dzień nie zajmuje dużo miejsca, powiększa natomiast swoją przestrzeń na czas posiłków i spotkań towarzyskich.
Kształt(n)y
Kształt stołu ma wpływ nie tylko na ogólny obraz pomieszczenia, w którym się znajduje, ale również na funkcjonalność tego mebla. Najwygodniejsze są stoły okrągłe lub owalne. Mieści się przy nich dużo osób, jest też poro miejsca na półmiski z potrawami i dekoracje. Tego typu stoły są też bezpieczne, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Brak ostrych kantów eliminuje ryzyko bolesnych uderzeń. Niestety stoły owalne i okrągłe zajmują sporo miejsca i mogą sobie na nie pozwolić tylko właściciele dużych kuchni. Inaczej sprawa wygląda ze stołami prostokątnymi lub kwadratowymi. Wprawdzie są one mniej bezpieczne dla dzieci, jednak zajmują o wiele niej miejsca, są też niezwykle funkcjonalne. W każdej chwili można je swobodnie dostawić do ściany, dlatego sprawdzą się nawet w ciasnych pomieszczeniach.
ZDANIEM EKSPERTA
Mówi Artur Dzikowski ze Studia ADAD, ekspert Sieci Max Kuchnie:
Materiał, z którego wykonuje się stół powinien być dostosowany do stylu kuchni. Proste formy wybierajmy do kuchni nowoczesnych, bardziej fantazyjne, rzeźbione lepiej prezentować się będą w kuchniach rustykalnych. Z reguły nogi stołów wykonuje się z drewna lub metalu, ale można też spotkać inne tworzywa. Jednak tak naprawdę najważniejszym elementem stołu kuchennego jest blat. Ze względu na pomieszczenie, w jakim się znajduje i funkcje, jakie ma do spełnienia, powinien być niezwykle trwały, odporny na zabrudzenia, a przy tym estetyczny i wpisujący się w resztę kuchennej zabudowy. Najczęściej można spotkać blaty laminowane, kamienne, drewniane, szklane, a także ceramiczne. Blaty laminowane są odporne na wysokie temperatury i kuchenne zabrudzenia, łatwo utrzymać je w czystości. Podobne zalety ma blat kamienny, jest przy tym niezwykle trwały. Niestety jest bardzo ciężki i dość drogi. Zaletą blatu drewnianego z kolei jest możliwość jego odnawiania i odmalowywania, jednak miękkie gatunki drewna są mało odporne na mechaniczne uszkodzenia i wilgoć, co nie jest pożądane w kuchni. Bardzo efektownie natomiast prezentuje się stół szklany. Idealne psuje do nowoczesnych, futurystycznych kuchni, łatwo utrzymać go w czystości. Niestety nietrudno go też uszkodzić, a cena blatu ze szkła hartowanego jest stosunkowo wysoka.
Miejsce odpowiednie
Stół w zasadzie powinien być centralnym elementem kuchni. Najlepiej, jeśli będziemy mieć do niego dostęp z każdej strony, a wokół będzie wystarczająco dużo miejsca, by swobodnie odsunąć krzesła. Piękny stół warto eksponować, najlepiej ustawić go w miejscu, do którego w dzień dociera dużo światła słonecznego. Aby zapewnić sobie dogodne warunki do biesiadowania wieczorami, nad stołem warto zamontować jedną dużą lub kilka mniejszych lamp, zwisających nisko nad blatem. To rozwiązane nie tylko praktyczne, ale i niezwykle dekoracyjne. Jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon, stół warto ustawić na granicy tych dwóch pomieszczeń. Będzie on nie tylko umownie je oddzielał, stanie się też świetną ozdobą całego wnętrza. Szczególnie efektownie prezentują się w takich ustawieniach stoły prostokątne, krótszym bokiem dostawione do ściany wykończonej dekoracyjną tapetą lub lustrem.
fot. Studio ADAD/ Max Kuchnie