10. Poznań Design Festiwal „Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności” (22-30.09.2023)
Poznań Design Festiwal to święto wzornictwa, architektury i przestrzeni publicznej przyjaznej mieszkańcom. Przez dziewięć festiwalowych dni spojrzymy na design jako sposób twórczego myślenia i rozwiązywania istotnych społecznie i ekologicznie problemów.
Historia zatacza koło. Pierwszej edycji festiwalu, 10 lat temu, również towarzyszyło hasło „komunikacja”. Celowo wracamy do tego tematu. „Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności” to próba uchwycenia przeobrażeń, jakie nastąpiły w Polsce na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
„Wspólnie z zaproszonymi gośćmi i gościniami skoncentrujemy się na próbie odpowiedzi na szereg pytań. Jakie wyzwania stają dziś przed projektantami_kami? Jak powinien wyglądać nowoczesny proces komunikacji? Jaki język ma mu towarzyszyć? Zastanowimy się, jak zmieniająca rzeczywistość (ekonomiczna, społeczna, geopolityczna, klimatyczna) oraz nasze potrzeby, styl życia, pracy i komunikacji, wpływają na środowiska projektowe, które chcą tworzyć zrównoważone produkty oraz usługi. O tych i innych kwestiach będziemy rozmawiać z projektantami, architektami, producentami, przedstawicielami nauki i biznesu w różnych przestrzeniach Poznania”- mówi dyrektorka festiwalu, Andżelika Jabłońska.
W sumie przygotowaliśmy ponad 60 wydarzeń w 6 blokach programowych: wystawy, wykłady, Kids Design, warsztaty dla dorosłych, wydarzenia towarzyszące oraz projekt „Poznańscy rzemieślnicy”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Festiwal zainauguruje poświęcona tegorocznemu hasłu seria wykładów i dyskusji Poznań Design Talks. Podczas konferencji w 3 panelach dyskusyjnych głos zabierze 10 prelegentów_ek. Uczestnicy porozmawiają o tym, czym jest komunikacja w architekturze, designie i przestrzeni publicznej. Będą też dyskutować o relacjach pomiędzy tradycjami rzemieślniczymi a współczesnym wzornictwem. Przyjrzymy się wyzwaniom i szansom, jakie pojawiają się w obszarze promocji niematerialnego dziedzictwa. 22.09. g. 10:00 Scena Nowa CK ZAMEK oraz 26.09 17.30-19.00 Future Labs, ul. Zwierzyniecka 20
W programie PDF znalazło się dwanaście wystaw, w tym wystawa główna festiwalu „Design jako narzędzie komunikacji”. W jaki sposób komunikujemy się w obszarze projektowania? Jakimi narzędziami posługują się specjaliści, aby włączyć w procesy decyzyjne dotyczące przestrzeni publicznej mieszkanki i mieszkańców miast. Co sprawia, że jesteśmy w dobrym stanie? Takie przykłady zaprezentuje kurator wystawy, Paweł Grobelny. Wernisaż: 22.09. godz. 18:00, Stary Browar, Słodownia +1
Z kolei wystawa „Communication / communicare” przygotowana przez zespół kuratorski: Ewę Marię Śmigielską, Magdalenę Umedę oraz Jakuba Piontego (ASP w Warszawie) będzie opisywała różnorodne praktyki projektowe, które stają się tworzywem komunikacji. Na wystawy zobaczymy przykłady form komunikowania, jakie zostały stworzone przez osoby posługujące się różnymi materiałami, strukturami i materiami. Wernisaż: 22.09., godz. 18:00, Stary Browar, Słodownia +1
Za sprawą wystawy „Dzika kolacja” kuratorka Agata Kiedrowicz opowie w niekonwencjonalny sposób o doświadczeniu komunikacji poprzez zmysły. Poruszy w niej wątki lokalności, samowystarczalności i spożywania jako praktyki, poprzez którą komunikujemy się z własnymi zmysłami. Wernisaż 22.09., godz. 20:00 I Galeria Pyramida Hub, ul. Garbary 64. Wystawie będą towarzyszyły dwie wyjątkowe kolacje przygotowane z dzikich ziół (na kolacje będą obowiązywały zapisy).
„Miejsce, które (nie) żyje” to fascynująca podróż przez koncepcje zagospodarowania podwórek w centrum Poznania; podróż, która wpisuje się w aktualną debatę dotyczącą przestrzeni publicznych i roli, jaką odgrywają w naszym codziennym życiu. Wystawa prezentuje różnorodne projekty, które wzbogacają i przekształcają miejskie podwórka w żywe i inspirujące środowiska. Ekspozycja pokazuje potencjał jednego z takich miejsc, znajdującego się w Poznaniu pomiędzy ulicami Zwierzyniecką, Gajową, Sienkiewicza oraz Mickiewicza. Czy warto zawalczyć o ten skrawek miasta? Czy mamy jakikolwiek wpływ na otaczającą nas przestrzeń? Wystawa czynna w dniach 25-29.09.,godz. 8:00-16:00, Future Labs, ul. Zwierzyniecka 20.
Pozostałe wystawy:
„Odizolowani, ale połączeni” – zbiór interaktywnych eksponatów, które ukazują różnorodne oblicza komunikacji w grach komputerowych. Kuratorzy: Robot Gentleman, Wernisaż 22.09, godz. 20.00, Pyramida Hub, ul. Garbary 64
„Happy”. Kuratorzy: Tomek Świtalski i Olga Kiedrowicz-Świtalska, Akademia Sztuki Szczecin, Stary Browar, Słodownia +1
„Pomiędzy” Światosława Sadowska, Jerzy Sadowski oraz Grupa Mixer: Monika Ulańska, Dorota Gaj-Woźniak, Robert Woźniak, Słodownia +1
„HAHAHA / AHAHAH, From Art Practice to Typography 2.0”, Honza Zamojski + Threedotstype, ul. Szyperska 3
„Mebel – pewnik w czasach niepewności” – prace studentów z Katedry Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego, pracowni projektowania mebla dr Anny Owsian oraz prof. dr. hab. inż. Marka Owsiana, Wydział Leśny i Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42, sala nr 9, parter
„Wymuszona bliskość”. Kuratorzy: Julia Królikowska, Paweł Flieger, ul. Wołyńska 9
„Tradycyjne rzemiosło a współcześni rzemieślnicy”. Autor: Marcin Muth, Galeria w Bramie, ul. Garbary 47 – wydarzenie towarzyszące
Szczegóły na www.poznandesignfestiwal.pl
W ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem cieszy się rzemiosło. Jego unikalność i tradycje stają się podstawą działań Zaułka Rzemiosła, Poznańskiego Centrum Dziedzictwa czy Fundacji Made in Art. Od lat dokumentujemy, wspieramy i promujemy poznańskich twórców rzemiosła. W tym roku swój debiut w rozszerzonej formule ma projekt – „Poznańscy rzemieślnicy”. Uczestnicy festiwalu będą mogli m.in. zwiedzić lokalne pracownie rzemieślnicze, wziąć udział w warsztatach i porozmawiać o rzemiośle – nie tylko poznańskim, ale także o wyzwaniach, sukcesach i działaniach na rzecz rzemiosła w Polsce. W programie tej sekcji także wystawa zdjęć Tomasza Plucińskiego, filmy o poznańskich rzemieślnikach oraz mini-targi rzemiosła ostatniego dnia festiwalu w Starym Browarze.
Poznań Design Festiwal to bogactwo warsztatów dla dzieci, nastolatków, dorosłych, seniorów. Będzie można nadrukować sobie jeden z festiwalowych wzorów na koszulkach lub torbach techniką sitodruku podczas Otwartej Pracowni Graficznej, a także wziąć udział we wspólnym działaniu pod tytułem „Powiedz tylko A” stworzonym przez Magazyn Tuu. Osoby z Ukrainy zaprosimy na warsztaty tworzenia kreatywnych wizytówek. Z kolei na warsztatach w bloku Kids Design najmłodsi zapoznają się z „komunikatem” podczas warsztatów „Czy głuchy telefon jest ślepy?”. Na warsztaty będą obowiązywały zapisy.
Miejsca festiwalowe: Centrum Kultury Zamek, Stary Browar, pracownie rzemieślnicze, Galeria Pyramida, Artist run space, Uniwersytet Przyrodniczy, Future Labs, RobięTylkoToCoLubię, Brama Poznania.
Pełen program dostępny na stronie www.poznandesignfestiwal.pl, www.poznanscyrzemieslnicy.pl
Warto śledzić profile wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/PoznanDesignFestiwal i na Instagramie www.instagram.com/poznan_design_festiwal/.
Organizatorem Poznań Design Festiwal jest Fundacja Made in Art.
Wydarzenie dofinansowano z budżetu Miasto Poznań.
Wydarzenie „Poznańscy rzemieślnicy” jest realizowane wspólnie z Urzędem Miasta Poznania, Zaułkiem Rzemiosła i Poznańskim Centrum Dziedzictwa. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat honorowy PDF:
Prezydent Miasta Poznania.
Patroni medialni PDF:
Radio Afera, Lepszy Poznań, Architektura & Biznes, IKS, kultura.poznan.pl, Nowy Magazyn, Freshmag, WhiteMAD, TuuMagazyn
Nasi partnerzy:
Miasto Poznań, Stary Browar, Centrum Kultury Zamek, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Zaułek Rzemiosła, Galeria Pyramida, Robię Tylko To Co Lubię, Future Labs, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie Nów. Nowe rzemiosło, Poligrafia Fabisiak, Pomarańczarnia, Hedpes, Skela Drukarnia Reklama, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Mobil-ad, Kia-Ora, Intu, MiuForm, Robot Gentleman, Spółdzielnia PR, GlitchLab, Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, Poznańskie Browary Rzemieślnicze właściciel marki poz-naj, Torpol, Ecliair.