Jak oświetlić największy pokój?
Każdy, kto choć raz urządzał mieszkanie wie, jak ważną, a przy tym trudną rzeczą jest odpowiednie zaaranżowanie oświetlenia. Sypialnia, kuchnia czy łazienka to pomieszczenia pełniące konkretne funkcje, w których rozmieszczenie światła jest mniej skomplikowane, niż w salonie, mającym wiele zastosowań. Od czego zacząć, by z zadowoleniem rozsiadać się co wieczór w fotelu, czując się komfortowo we wnętrzu?
Przy planowaniu źródeł światła warto spojrzeć na pomieszczenie jak na scenę, decydując na początek, które elementy chcemy oświetlić. Zastanówmy się, jakie meble i inne przedmioty powinny grać główną rolę w przestrzeni, budując jej charakter i pełniąc praktyczne funkcje. Zgodnie z tą zasadą warto zainstalować lampę nad stołem, a nie nad jego użytkownikami. Rezygnacja z oświetlenia nad telewizorem i sofą to wybór, dzięki któremu ekran będzie lepiej widoczny przez kontrast z ciemnym tłem, unikniemy także oślepiania osoby leżącej na kanapie.
Kolejną kwestią jest wybór reflektorów i ich zamienników LED. Wysokość większości nowych mieszkań nie przekracza 3 metrów, w związku z tym warto zwrócić uwagę, by źródła światła miały szeroki kąt świecenia, najlepiej około 100°. Taki kąt pozwoli równomiernie oświetlić przestrzeń. Węższe kąty świecenia, przydatne przy doświetlaniu blatu czy eksponowaniu ciekawej faktury ściany, są typowe na przykład dla popularnych halogenów PAR 16 czy AR 111.
Największy pokój w mieszkaniu często spełnia wiele funkcji. Jest salonem, w którym przyjmuje się gości, jadalnią, bywa biurem oraz bawialnią dla dzieci, a wieczorem staje się przestrzenią wspólnego, rodzinnego wypoczynku. W związku z tym przydatnym elementem, który warto zastosować jest ściemniacz. Wieczorny wypoczynek często wymaga dużo mniej intensywnego światła niż praca czy rodzinne spotkanie. Dobrym rozwiązaniem bywa także zastosowanie opraw oświetleniowych stojących, które w każdej chwili można przenieść lub obrócić.
Podobnie jak projektant wnętrz, zaaranżować przestrzeń pod kątem oświetlenia może projektant oświetlenia (lighting designer). To specjalistyczny zawód, jeszcze mało popularny w Polsce, jednak powszechny w innych krajach Europy. Jego przedstawiciele współpracują zarówno z klientami indywidualnymi, jak również z pracowniami architektonicznymi oraz firmami specjalizującymi się w oświetleniu, takimi jak podkrakowski Aquaform. Projektanci oświetlenia pomogą dobrać źródła światła dopasowując je do potrzeb i zwyczajów mieszkańców oraz wymagań technicznych. Zadbają także o nowoczesne rozwiązania oszczędzające energię i na tyle trwałe, że posłużą przez wiele lat.
Bartłomiej Olesiak, projektant oświetlenia w Aquaform
Więcej informacji: www.aquaform.pl