Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów grzewczych
Ludzie od zawsze potrzebowali ogrzewać swoje domy w okresie zimy. Od ponad 160 lat najczęściej robią to za pomocą grzejników. Czy grzejniki i centralne ogrzewanie zostaną z ludźmi już na zawsze?
Grzejnik tak naprawdę jest prostym urządzeniem, które wykonuje określoną funkcję w ramach systemu centralnego ogrzewania – przekazuje ciepło do pomieszczenia, w którym jest ulokowany.
Z upływem lat zmieniały się grzejniki, jednak w dużo większym stopniu zmiany dotyczyły źródeł ciepła i całych systemów grzewczych. Gdy po raz pierwszy zbudowano instalację centralnego ogrzewania, źródłem ciepła było palenisko kotła węglowego. Instalacja funkcjonowała dzięki siłom natury – gorąca woda powiększa swoją objętość stając się lżejszą od zimnej. Dzięki temu, w układzie specjalnie zaprojektowanych pionów z rur stalowych o dużych przekrojach, lżejsza i ciepła woda wznosiła się ku górze, ulegając jednocześnie sile wyporu ku górze, dzięki temu, że w równoległych pionach woda schłodzona w grzejnikach opadała na dół.
Do takiego grawitacyjnego układu potrzebne były masywne grzejniki, o pojemności wodnej odpowiadającej ilościom czynnika grzewczego koniecznego do tego, aby taki naturalny system mógł funkcjonować.
W wielu starych domach systemy centralnego ogrzewania grawitacyjnego nadal funkcjonują.
Jednak w nowych domach od dawna już nie wykonuje się systemów grzewczych w taki sposób.
W nowoczesnych systemach grzewczych ilość wody jest wielokrotnie mniejsza, a krąży ona dzięki zainstalowaniu w układzie pompki wymuszającej obieg. Jednocześnie, w toku rozwoju technologii, współczesne instalacje grzewcze pracują na dużo niższych temperaturach niż dawniej. Obecnie najpowszechniej stosowane kotły gazowe kondensacyjne wymuszają projektowanie instalacji grzewczych pracujących na temperaturach nie wyższych niż 55oC, ponieważ ten poziom gwarantuje pełną efektywność kotłów kondensacyjnych, mających zdolność odzyskiwania ciepła ze spalin. Tak niska temperatura w systemie centralnego ogrzewania wymusza powiększanie powierzchni, która będzie oddawała ciepło do pomieszczeń. Stosowane grzejniki powinny być zatem coraz większe. Chyba, że zamiast grzejników, w powierzchnię grzewczą zamieni się cała podłoga ogrzewanych pomieszczeń. I faktycznie – współczesne standardy budowlane sprzyjają rozwiązaniom płaszczyznowym – stąd rosnąca popularność ogrzewania podłogowego. Gdy wodę o niskiej temperaturze rozprowadzamy na dużej powierzchni, czyniąc z całej podłogi „grzejnik” to można równie skutecznie ogrzewać budynek tak, jak o wiele mniejszym grzejnikiem, ale zasilanym wodą o wyższej temperaturze.
Nie jest to jedyne rozwiązanie na przyszłość, ponieważ jednocześnie zmieniają się także grzejniki centralnego ogrzewania. Przykładem są chociażby wszystkie modele grzejników wprowadzanych w ostatnich latach przez firmę VASCO, pochodzącego z Belgii producenta grzejników dekoracyjnych i łazienkowych. Grzejniki te zostały specjalnie zaprojektowane do zastosowania właśnie w instalacjach grzewczych niskotemperaturowych.
Nowe grzejniki konstruowane są z zupełnie nowych materiałów. Dawnej podstawą do produkcji grzejników była stal, jeszcze wcześniej żeliwo, metale ciężkie, dobrze akumulujące ciepło. Grzejniki projektowane do nowych, niskotemperaturowych instalacji są zbudowane z aluminium, a najnowszy model VASCO- grzejnik ONI-dodatkowo także z miedzi, metali o wiele lepiej przewodzących ciepło.
Kolejną ważną zmianą konstrukcyjną jest budowa układu dla przepływu wody przez grzejnik, który oparty jest kanałach o małym przekroju. Oznacza to znacznie mniejszą objętość wodną nowego aluminiowego grzejnika (różnica objętości w stosunku do grzejnika starego może być nawet dziesięciokrotna), a skutkuje o wiele szybszym przepływem czynnika grzewczego przez grzejnik, dzięki czemu ciepło jest skuteczniej przekazywane do masy grzejnika.
Jednocześnie grzejniki aluminiowe nowej konstrukcji, mimo wielokrotnie mniejszej pojemności wodnej, mają te same gabaryty, co stare kaloryfery. Dzieje się to dzięki temu, że ich konstrukcja opiera na wielkokomorowych profilach, zawierających w środku pionowe kanały dla unoszenia się ogrzanego powierza. W ten sposób nowy grzejnik aluminiowy posiada finalnie znacznie większą powierzchnię, przekazującą ciepło do pomieszczenia, niż stare grzejniki o podobnym gabarycie. Te trzy elementy, czyli: materiał dobrze przewodzący ciepło, szybki przepływ czynnika przez system wewnętrznych kanałów i duża powierzchnia oddawania ciepła, działając razem, podnoszą w znacznym stopniu efektywność ogrzewania przy niskich temperaturach pracy instalacji grzewczej.
Niezwykle ważnym skutkiem budowy nowych grzejników jest ich wysoka dynamika, czyli zdolność do szybkiego oddawania ciepła i ogrzewania pomieszczenia. Dzieje się tak , gdyż mają one małą masę, zasilane są szybko przepływającą wodą i zbudowane są z metalu łatwo przewodzącego ciepło. W efekcie grzejniki nagrzewają się w rekordowo krótkim czasie i natychmiast oddają ciepło do pomieszczenia. Wysoka dynamika grzejników jest niezwykle wartościowym wkładem w energooszczędność ogrzewania – bo umożliwia błyskawiczną reakcję systemu grzewczego, przy wykorzystaniu tylko niezbędnej ilości energii dla uzyskania oczekiwanej temperatury w pomieszczeniach. Ułatwia to utrzymywanie komfortu odpowiedniego do pory doby i aktywności użytkowników pomieszczeń. Mówiąc po prostu – nowoczesne grzejniki aluminiowe nowej konstrukcji bardzo szybko ogrzewają pomieszczenia, gdy tylko zapragniemy podnieść temperaturę, a także umożliwiają obniżenie temperatury pomieszczenia wtedy, gdy system grzewczy przechodzi w tryb nocny, ponieważ nie kumulują ciepła.
Grzejniki aluminiowe VASCO produkowane są z profili ekstrudowanych z czystego aluminium, które łączone są przez zaciskanie bez użycia obcego materiału. Podobnie jak wszystkie inne grzejniki dekoracyjne VASCO posiadają 10-letnią gwarancję na szczelność i na pokrycie farbą proszkową.
Dzięki zastosowaniu nowych materiałów oraz nowych konstrukcji, VASCO opracowało grzejniki odpowiednie dla nowoczesnych, wysoko efektywnych i oszczędnych systemów grzewczych, jednak grzejniki VASCO to nadal przede wszystkim grzejniki dekoracyjne. Dzięki konstrukcji z ekstrudowanych profili aluminiowych projektanci VASCO uzyskali zupełnie nowe możliwości tworzenia intrygujących form grzejników dekoracyjnych. Nowe modele VASCO wykorzystają w pełni potencjał materiału i nowych technologii także w zakresie wzornictwa, jednocześnie zachowując wierność nadrzędnym założeniom stylistycznym wszystkich kolekcji VASCO: geometrycznej prostocie, powściągliwej elegancji, minimalizmowi, który jest bardzo wysoko ceniony przez odbiorów preferujących estetykę prostych i nowoczesnych wnętrz.
Choć modele takie jak BRYCE, czy najnowszy projekt VASCO – ONI mają własny charakter i przy wyborze koloru grzejnika w kontraście do ściany, na której są powieszone, będą mocnymi akcentami w projekcie wnętrza, to nadal są poste, minimalistyczne oraz dopracowane w proporcjach i w detalach. Dzięki temu zawsze są eleganckim, perfekcyjnym składnikiem wnętrz, dorównującym jakością wzornictwa i standardem wykonania najlepszym, markowym elementom wykończenia i wyposażenia ekskluzywnych apartamentów.