Rozwiązania akustyczne w sufitach podwieszanych
Poczucie komfortu jest mocno uzależnione od właściwości akustycznych pomieszczenia, w którym przebywamy. Czy będzie to biuro, klasa szkolna, sala konferencyjna czy biblioteka, akustyka miejsca powinna być ukształtowana pod kątem jego funkcji. Do najlepszych sposobów kształtowania akustyki wnętrz należą sufity podwieszane.
Kluczem są właściwości
Zastosowanie odpowiedniego materiału na ścianach i suficie to tak naprawdę istota kształtowania komfortu akustycznego pomieszczenia. Najpopularniejszym i w zasadzie najprostszym rozwiązaniem jest sufit podwieszany o odpowiednich właściwościach. Płyty sufitowe mogą różnić się swoimi właściwościami wobec fali dźwiękowej, z którą się stykają. Mogą wpływać na pochłanianie fali dźwiękowej (parametr alfa w), a przez to skracać czas pogłosu (który nie powinien być ani za długi, ani za krótki). Mogą również tłumić dźwięk przechodzący między pomieszczeniami połączonymi wspólnym sufitem podwieszanym (parametr Dncw – izolacyjność akustyczna wzdłużna). Wreszcie mogą ograniczać dźwięki docierające znad sufitu podwieszanego (parametr Rw). Wartości te, tak naprawdę, decydują o przydatności sufitu do takiego a nie innego pomieszczenia. Wszystkie te właściwości płyt sufitowych przekładają się na charakterystykę akustyczną miejsca i osiągany dzięki nim poziom rozumienia mowy, dyskrecji prowadzonych rozmów i możliwości koncentracji. Dlatego też szeroka gama sufitów podwieszanych umożliwia ich wybór w zależności od potrzeb akustycznych.
Nasze produkty akustyczne można podzielić na trzy standardowe grupy – tłumaczy Ligia Wankiewicz – Sales Support z firmy Armstrong – Płyty o trzech rodzajach gęstości umożliwiają (w zależności od przeznaczenia pomieszczenia) wysoki poziom pochłaniania dźwięku, wysoką dźwiękoizolacyjność oraz odpowiedni poziom równowagi między nimi.
Na każdą potrzebę
Płyty jednocześnie izolujące i pochłaniające dźwięk pozwalają na osiągnięcie wyższego poziomu rozumienia mowy w pomieszczeniach takich jak sale konferencyjne lub klasy lekcyjne. Dobrym przykładem takich produktów są sufity Ultima (alfa w = 0,70) i Perla (alfa w = 0,65). Charakteryzuje je średnia gęstość płyt, która zapewnia dobrą równowagę pomiędzy pochłanianiem dźwięku, a jego izolacyjnością.
Tam gdzie istotna jest dyskrecja rozmów, takich jak na przykład indywidualne pomieszczenia biurowe, szczególnie zalecane są płyty izolujące o wysokiej gęstości, czyli o wysokim współczynniku dźwiękoizolacyjności. Armstrong w tym przypadku proponuje produkty z rodziny dB np. Ultima dB (alfa w = 0,50).
Płyty pochłaniające dźwięk zostały zaprojektowane do wnętrz, takich jak pomieszczenia na planie otwartym lub biblioteki, gdzie duże znaczenie odgrywa konieczność skoncentrowania się. Dotychczas właściwości te cechowały płyty z miękkiej wełny mineralnej. Korzystając z nowej technologii OP Armstrong wprowadził do oferty produkty tworzone z twardej wełny mineralnej o pochłanianiu dźwięku na równie wysokim poziomie, co płyty miękkie. Dzięki obniżeniu gęstości płyt możliwe okazało się dojście współczynnika alfa w do 1.
Rodzina produktów OP posiada dwa rodzaje wykończenia powierzchni. Poprzez różne właściwości akustyczne płyty umożliwiają optymalizację akustyki wnętrza bez konieczności wprowadzania zmian w wyglądzie sufitu. Jest to możliwe dzięki dwóm, odmiennym wizualnie propozycjom Ultima OP (alfa w = 1,00) oraz Perla OP (alfa w = 0,95).
Akustyka wnętrza wynika nie tylko z wcześniejszych założeń projektowych, ale zależy również od materiałów użytych na suficie, ścianach i podłogach, szczegółów wystroju wnętrza, ustawienia mebli i całego wyposażenia. Mimo różnych sposobów kształtowania komfortu akustycznego, nadal najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest akustyczny sufit podwieszany.